Formy opodatkowania – co wybrać?

Katarzyna Pokorska

Już za chwilę wszyscy przywitają nowy rok 2018. Wiele osób zastanawia się nad kolejnymi postanowieniami oraz zmianami, jakie chcieliby wprowadzić do swojego życia. Dla przedsiębiorców jest to czas, w którym muszą podjąć ważne decyzje dotyczące prowadzonych przez nich działalności. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania, który może zaowocować zaoszczędzeniem dużej kwoty pieniędzy. Warto zastanowić się nad tym już dziś, ponieważ termin na podjęcie decyzji mija 20 stycznia.

którą formę opodatkowania wybrać?Na początku należy zwrócić uwagę na formę opodatkowania, jaką jest ryczałt. Opcja ta dedykowana jest pojedynczym przedsiębiorcom, których przychody roczne nie wynoszą więcej niż 250 tys. euro oraz spółkom, których suma przychodów wspólników działalności nie przekroczyła 250 000 euro. Poza tym, na tę opcję opodatkowania zdecydować się może osoba, która dopiero rozpoczyna prowadzenie swojej działalności. Jednakże jest jeden warunek, który musi spełnić, a mianowicie rezygnacja z równoległego korzystania z karty podatkowej. Warto jednak zauważyć, że nie każdy ma możliwość skorzystania z tego wariantu. Wykluczone są osoby, które już wcześniej podjęły decyzję o opodatkowaniu zarobków za pomocą karty podatkowej. Do grupy tej zalicza się również właścicieli aptek oraz osób, które udzielają pożyczek pod zastaw.

Ryczał, skala czy liniowy?

Koleją z możliwości, na którą mogą zdecydować się przedsiębiorcy w 2018 r. jest skala podatkowa. Opcja ta wydaje się atrakcyjna ze względu na nadchodzące zmiany związane z kwotą wolną od podatku, ponieważ wzrośnie ona z 6600 zł do 8000 zł. Ponadto warto zauważyć, że zaliczki liczone są w stawce 18 % oraz 32 %, w zależności od wysokości osiągniętego dochodu. Dużą zaletą tej formy opodatkowania jest możliwość korzystania z preferencji podatkowych, czyli np. z ulg na dzieci.

Trzecią opcją, którą warto wziąć pod uwagę jest podatek liniowy. Jego największą zaletą jest stała stawka daniny w wysokości 19%. Dotyczy to wszystkich, którzy wybrali tę formę opodatkowania. Dlatego też jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób bardzo dobrze zarabiających, które nie będą musiały rozliczać się według najwyższej stawki podatkowej. Jednak tak jak w poprzednich opcjach, również ta forma ma swoje wady. Należy mieć na uwadze, że decydując się na nią, nie można korzystać z preferencji podatkowych.

Ostatnią możliwością jest karta podatkowa, czyli płacenie Urzędowi Skarbowemu stałej kwoty podatku. Jest ona określona m.in na podstawie wykonywanego zawodu czy też liczby pracowników. Dużym udogodnieniem jest fakt, iż wybierając kartę podatkową nie trzeba prowadzić ksiąg rachunkowych oraz składać zeznań podatkowych. Tradycyjnie, nie obyłoby się bez wady, którą w tym przypadku jest utracenie preferencji podatkowych.

Każda z opcji ma dwie strony medalu. Nie ma idealnej, dlatego też należy zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem, dopasowanym do indywidualnych preferencji.

Leave a comment

Your email address will not be published.