JPK MAG

Katarzyna Pokorska

Jednym z narzędzi uszczelniających system podatkowy w Polsce jest Jednolity Plik Kontrolny, który powinien zawierać informacje o zdarzeniach gospodarczych zachodzących w firmie. Został on wprowadzony w 2016 r. i składa się z wielu struktur. Jedną z nich jest JPK MAG. Co oznacza ten skrót i kto zobowiązany jest do składania takiego pliku?

JPK MAG

JPK MAG – podstawowe informacje

JPK MAG jest plikiem, który zawiera dane związane z magazynem prowadzonym w przedsiębiorstwie. Jego celem jest kontrola ruchów magazynowych, czyli np. wydania sprzedanych towarów.
Wśród danych zawartych w JPK MAG powinny znaleźć się informacje wyłącznie z czterech rodzajów dokumentów magazynowych takie jak:

  • przyjęcie zewnętrzne,
  • wydanie zewnętrzne,
  • rozchód wewnętrzny,
  • przesunięcie międzymagazynowe.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że JPK MAG jest plikiem, który przekazuje się wyłącznie na żądanie Urzędu Skarbowego, np. podczas kontroli skarbowej.

Od kiedy obowiązuje JPK MAG?

Do właściwego określenia daty obowiązywania JPK MAG potrzebne jest zakwalifikowanie firmy do jednej spośród czterech kategorii takich jak: duże, średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa.
Aby zrobić to poprawnie, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: roczną średnią liczbę pracowników oraz obroty netto. Po dokonanej klasyfikacji przedsiębiorcy powinni skupić się na dwóch datach. Obowiązek składania pliku na żądanie właściwego organu istnieje od:

  • 1 lipca 2016 r. - duże przedsiębiorstwa.
  • 1 lipca 2018 r. - średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa.

JPK MAG – kogo dotyczy?

JPK MAG nie tylko dla vatowców!

JPK MAG odnosi się do wszystkich podatników: vatowców oraz nievatowców, którzy prowadzą magazyn za pomocą programu komputerowego. Struktura ta różni się od JPK VAT, do którego wysyłki zobowiązani są jedynie czynni podatnicy VAT. Należy zaznaczyć, że przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na prowadzenie magazynu w formie papierowej, nie muszą składać JPK MAG.

Leave a comment

Your email address will not be published.