Konsultacje podatkowe w sprawie VAT

Katarzyna Pokorska

29 czerwca 2018 r. rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące wprowadzania uproszczeń w rozliczaniu VAT. Będą trwały do 30 lipca. W tym czasie przedsiębiorcy mają możliwość przedstawiania swoich propozycji. Głównym celem inicjatywy jest zebranie pomysłów modyfikacji przepisów, szczególnie z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach.

Konsultacje podatkowe dotyczące podatku VAT

Przyczyny nowej inicjatywy

Przedsiębiorco!
Zaproponuj, co zmienić w VAT!

Przepisy dotyczące VAT bywają dla przedsiębiorców skomplikowane. W związku z tym, wielu z nich poświęca sporo czasu na wypełnienie wszystkich obowiązków. Pracochłonne podatki mogą przyczyniać się do mniejszej efektywności podatników i jednocześnie negatywnie wpływać na rozwój gospodarki.

Dlatego też powstała inicjatywa taka jak konsultacje podatkowe, której celem jest wprowadzenie pozytywnych zmian prawnych. Ministerstwo Finansów zamierza opracować listę zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Kto i jak może zgłosić propozycje?

Konsultacje dotyczą wszystkich przedsiębiorców. Należy jednak zaznaczyć, że jeden podmiot nie może zgłosić ich więcej niż pięć. W ramach inicjatywy powstał specjalny adres: konsultacje.uproszenieVAT@mf.gov.pl, na który podatnicy mogą wysyłać swoje pomysły wraz z ich uzasadnieniem.

Ministerstwo Finansów zaznacza jednak, że nie mogą to być jakiekolwiek dowolne propozycje. W związku z tym, że zmiany dotyczą podatku VAT, przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze to, aby składane przez nich postulaty zgadzały się z unijną dyrektywą VAT.

Należy mieć nadzieję, że projekt przyniesie ciekawe rozwiązania, dzięki którym prowadzenie działalności gospodarczej stanie się o wiele prostsze.

Leave a comment

Your email address will not be published.