Ktoś Ci się włamał do domu? Sprawdź czy należy Ci się odszkodowanie.

Admin
admin
Ktoś Ci się włamał do domu? Sprawdź czy należy Ci się odszkodowanie.

Ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży jest słusznym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach nie można czuć się do końca bezpiecznie, dlatego warto zabezpieczyć swój majątek. Jest on łatwym kąskiem dla złodziei, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy całe rodziny wyjeżdżają daleko od domu, aby odpocząć od codziennych obowiązków. W jaki sposób uzyskać odszkodowanie za skradzione mienie?

Kradzież z włamaniem – definicja

Na początek warto wyjaśnić, czym jest kradzież z włamaniem. Chociaż wydaje się to banalne, nie zawsze jest jednoznaczne. Jest to zabranie cudzego mienia, które wymagało od sprawcy przestępstwa usunięcia przeszkody materialnej np. uszkodzenia zamka do drzwi. To właśnie od przyjętej definicji włamania zależy, czy osobie poszkodowanej zostanie wypłacone należne wynagrodzenie, czy też nie.

Białe włamania a brak odszkodowania

Zdarza się, że polisa ubezpieczeniowa nie gwarantuje wypłaty należnego odszkodowania. Przyczyną, dla której ubezpieczyciele nie chcą wypłacić poszkodowanym pieniędzy są tzw. białe włamania, czyli takie, po których ciężko zdobyć niezbite dowody naruszenia nieruchomości, ponieważ złodzieje nie używają do nich siły fizycznej. Coraz więcej włamywaczy zna techniki łamania nowoczesnych zabezpieczeń, przez co białe włamania stają się jeszcze bardziej popularne.

Włamanie tego typu wzbudza u ubezpieczyciela wiele wątpliwości. Istnieje niepewność dotycząca tego, czy właściciel nieruchomości nie upozorował przestępstwa. Zdarza się także, że ubezpieczyciele nie wypłacają należnego odszkodowania, argumentując swoją decyzję rażącym niedbalstwem osoby poszkodowanej, która np. nie domknęła okna domu.

Co możesz zrobić ze swojej strony?

Aby zwiększyć szanse na uzyskanie ewentualnego odszkodowania warto zastosować się do kilku rad i zrobić wszystko co można, aby jak najlepiej zadbać o swój majątek.

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien. Ważne, aby dokładnie je pozamykać. Należy dopilnować, aby wejście do domu nie było możliwe bez wyrządzenia szkód, które potem są niezbitym dowodem. Uchylone okno jest zachętą dla potencjalnego złodzieja. Jeżeli uda mu się wejść do środka bez zostawienia jakichkolwiek śladów, uzyskanie odszkodowania będzie bardzo trudne.

W razie problemów i większej ilości pytań, poproś o pomoc fachowców: hiltonlex.pl

Jeżeli mimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa i zabezpieczenia domu dojdzie do włamania, osoba okradziona powinna niezwłocznie zawiadomić policję. Notatka policyjna potwierdzająca całe zajście często jest niezbędna, aby uzyskać zadośćuczynienie.

Ponadto nie obejdzie się także bez wniosku opisującego okoliczności zdarzenia, do którego warto dołączyć dowody na zakup skradzionych przedmiotów. Osoba poszkodowana powinna pamiętać o zasadzie: im więcej dowodów poświadczających poniesione straty, tym  większa szansa na uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania.

Zawalcz o odszkodowanie w sądzie

Bywa również, że nawet przedstawienie właściwej dokumentacji nie okazuje się wystarczającym powodem do wypłacenia odszkodowania. Nie należy się jednak wówczas poddawać, lecz zawalczyć o swoje interesy w sądzie. Sąd podejmie decyzję o tym, czy dane zdarzenie było włamaniem oraz zadecyduje o wysokości ewentualnej rekompensaty.

Warto walczyć o swoje prawa i regulację strat. Chociaż bywa to ciężka i żmudna praca, która wymaga dopełnienia wielu formalności, opłaca się domagać wypłaty adekwatnego odszkodowania.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.