Rozliczenie PIT – kara dla spóźnionych?

Katarzyna Pokorska

Podstawowym obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Wiele osób przypomina sobie o konieczności rozliczenia PIT, dopiero dzień przed ustawowym terminem. Jakie kroki powinni wówczas podjąć?

Rozliczenie PIT - kara dla spóźnionych

Elektroniczne rozliczenie

Na złożenie swojego zeznania mają czas do północy. Najszybszą metodą jest droga elektroniczna. Warto dodać, że wykorzystując system e-deklaracje, istnieje najmniejsze ryzyko popełnienia błędu. Mimo to, nie warto składać deklaracji zupełnie na ostatnią chwilę. Trzeba się do tego przygotować, chociażby poprzez odnalezienie w poprzednim zeznaniu uwierzytelniającej kwoty przychodu z 2016r. Oczywiście można wykorzystać tradycyjne sposoby i udać się z wizytą do urzędu lub przesłać zeznanie pocztą. Wówczas, decydująca jest data stempla.

PFR – co to?

Warto w tym miejscu wspomnieć o PFR, czyli wstępnie wypełnionym zeznaniu podatkowym, proponowanym przez urząd skarbowy. Pozwala ono oszczędzić czas i zmniejsza ryzyko popełniania błędów rachunkowych. Należy jednak zaznaczyć, że z PFR nie mogą skorzystać przedsiębiorcy i wynajmujący, którzy zobowiązani są do samodzielnego wypełnienia formularza.

Kara dla spóźnionych?

Co z osobami, które jednak się spóźniły i nie złożyły swojej deklaracji we właściwym terminie? Jeżeli takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy lub związane było z sytuacją losową, urzędnicy rzadko decydują się na wymierzenie kary. Odwrotnie dzieje się w stosunku do osób, które nieustannie zapominają o swoich obowiązkach. Często otrzymują one karę pieniężną w wysokości kilkuset złotych.

Czynny żal

Na koniec warto wspomnieć również o możliwości czynnego żalu, który może uchronić od wymierzenia kary. Jest to pismo, za pomocą którego zawiadamia się urząd o spóźnieniu.

Spróbuj ochronić się
przed karą!

Razem z nim, należy złożyć deklarację podatkową i jeżeli jest to konieczne, uregulować dopłatę. Ważne jednak, aby jak najszybciej dokonać tych formalności. Po wezwaniu urzędu, czynny żal straci bowiem swoją moc i stanie się nieskuteczny.

Warto zatem pilnować obowiązujących terminów i wypełnić deklarację z należytą starannością. Dzięki temu można uniknąć stresu i negatywnych konsekwencji.Marek Matuszek - 4profit.com.pl

Leave a comment

Your email address will not be published.