Podatki w Polsce – pracochłonne?

Katarzyna Pokorska

Prawo podatkowe w Polsce jest dosyć chaotyczne i obszerne. Nic więc dziwnego, że dokonanie formalności związanych z wymogami podatkowymi zajmuje przedsiębiorcom dużo czasu.

Podatki w Polsce - pracochłonne.

Polska na 51 miejscu w rankingu!

Według raportu „Paying Taxes”, Polska znajduje się na 51 miejscu pod względem skomplikowania systemu podatkowego. Wyniki pokazują, że w 2016 r. przeciętny polski przedsiębiorca musiał poświęcić ok. 260 godzin w ciągu roku, aby wypełnić wszystkie obowiązki podatkowe.

Zbyt dużo możliwości interpretacji

W jaki sposób sprawić, aby system podatkowy stał się dla przedsiębiorców prosty i przyjazny?

Pomóc może automatyzacja procesów księgowych. Ważne jednak, aby została ona poparta jasno sformułowanymi przepisami. Konkretyzacja norm prawnych jest bardzo ważna, ponieważ częstym problemem jest stosowanie prawa i możliwość różnorodności w ocenie przepisów.

W ustawach znajdują się elementy ocenne, czy też wyłączenia. Chcąc prawidłowo wypełnić obowiązki podatkowe, przedsiębiorcy muszą poświęcić wiele czasu na analizę dokumentów księgowych. Warto zatem dążyć do informatyzacji i uproszczeń, które pozwolą na wykonanie tych skomplikowanych teraz czynności za pomocą jedynie kilku kliknięć myszą komputerową.

Polacy docenili rozliczenie elektroniczne!

Idziemy w dobrym kierunku!

Mimo, iż wypełnianie obowiązków podatkowych wciąż sprawia sporo trudności, warto zauważyć pozytywne zmiany. Jedną z nich jest coraz częstsze wypełnianie PIT-u przez internet. Podatnicy chętniej korzystają z drogi elektronicznej, co z pewnością potwierdza rekordowa ilość formularzy – 11,3 mln, wypełniona w bieżącym roku właśnie za pomocą internetu. Polacy przekonali się, że rozliczenie elektroniczne wiąże się z wygodą, oszczędnością czasu i mniejszym ryzykiem popełnienia błędów rachunkowych.

Należy mieć nadzieję, że następne lata przyniosą kolejne zmiany upraszczające system podatkowy i umożliwiające tym samym większy rozwój przedsiębiorczości.Marek Matuszek - 4profit.com.pl

Leave a comment

Your email address will not be published.