Prawo podatkowe w Polsce jest dosyć chaotyczne i obszerne. Nic więc dziwnego, że dokonanie formalności związanych z wymogami podatkowymi zajmuje przedsiębiorcom dużo czasu.
Polska na 51 miejscu w rankingu!
Według raportu „Paying Taxes”, Polska znajduje się na 51 miejscu pod względem skomplikowania systemu podatkowego. Wyniki pokazują, że w 2016 r. przeciętny polski przedsiębiorca musiał poświęcić ok. 260 godzin w ciągu roku, aby wypełnić wszystkie obowiązki podatkowe.
Zbyt dużo możliwości interpretacji
W jaki sposób sprawić, aby system podatkowy stał się dla przedsiębiorców prosty i przyjazny?
Pomóc może automatyzacja procesów księgowych. Ważne jednak, aby została ona poparta jasno sformułowanymi przepisami. Konkretyzacja norm prawnych jest bardzo ważna, ponieważ częstym problemem jest stosowanie prawa i możliwość różnorodności w ocenie przepisów.
W ustawach znajdują się elementy ocenne, czy też wyłączenia. Chcąc prawidłowo wypełnić obowiązki podatkowe, przedsiębiorcy muszą poświęcić wiele czasu na analizę dokumentów księgowych. Warto zatem dążyć do informatyzacji i uproszczeń, które pozwolą na wykonanie tych skomplikowanych teraz czynności za pomocą jedynie kilku kliknięć myszą komputerową.
Polacy docenili rozliczenie elektroniczne!
Mimo, iż wypełnianie obowiązków podatkowych wciąż sprawia sporo trudności, warto zauważyć pozytywne zmiany. Jedną z nich jest coraz częstsze wypełnianie PIT-u przez internet. Podatnicy chętniej korzystają z drogi elektronicznej, co z pewnością potwierdza rekordowa ilość formularzy – 11,3 mln, wypełniona w bieżącym roku właśnie za pomocą internetu. Polacy przekonali się, że rozliczenie elektroniczne wiąże się z wygodą, oszczędnością czasu i mniejszym ryzykiem popełnienia błędów rachunkowych.
Należy mieć nadzieję, że następne lata przyniosą kolejne zmiany upraszczające system podatkowy i umożliwiające tym samym większy rozwój przedsiębiorczości.
Marek Matuszek - 4profit.com.pl
Recent Comments