Co z fakturami na podstawie paragonów?

Katarzyna Pokorska

1 lipca 2018r. mają wejść w życie przepisy dotyczące wystawiania faktur na podstawie paragonów. Ze względu na to, że większość sprzedawców nie posiada kas fiskalnych z funkcją drukowania NIP, mogą stracić oni możliwość wystawiania faktur w oparciu o paragony.  

Co z fakturami na podstawie paragonów

Większość sprzedawców nie wystawi takiej faktury?

W sytuacji, gdy dany podmiot nie odbierze faktury od razu, może to zrobić później, przedstawiając paragon. Istota tkwi w tym, iż paragon ten musi zawierać jego numer NIP. W tym miejscu pojawia się problem, ponieważ ok.1,8 mln na 2 mln kas nie posiada możliwości drukowania nr NIP na paragonie.

Kary za nieuczciwość

Na nieuczciwych może czekać kara!

Celem wprowadzonych zmian jest przeciwdziałanie wystawianiu pustych faktur do paragonów. Bywają bowiem sytuacje, że pomimo braku zakupu towarów, sprzedawcy wystawiają firmom takie faktury. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą odliczyć na tej postawie koszty w podatku dochodowym.

Jeżeli ktoś zdecyduje się wystawić fakturę do paragonu bez NIP, musi liczyć się z tym, że może ponieść karę. Wysokość sankcji wynosi 100% kwoty VAT wykazanej na fakturze.

Należy jednak zauważyć, że nie istnieje obowiązek natychmiastowej wymiany tak dużej ilości kas, które nie są w stanie umieścić na paragonie NIP-u nabywcy. Wystawianie faktur w oparciu o paragony będzie ograniczone tylko do tych kas, które mają taką możliwość.

Obligatoryjne kasy online

Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku kas fiskalnych online, które muszą zostać wymienione. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy na bieżąco wysyłali urzędowi skarbowemu informacje o przeprowadzanych transakcjach.

Zmiany te nie będą drastyczne, lecz nastąpią w sposób etapowy. Na początku 2019 r. obejmą warsztaty samochodowe i stacje benzynowe, natomiast w lipcu 2019 r. hotele, pensjonaty i lokale zajmujące się gastronomią. Z kolei początek 2020 r. zapowiada zmiany dla firm budowlanych, lekarzy, prawników, kosmetyczek i klubów fitness.

Leave a comment

Your email address will not be published.