Działalność sezonowa

Katarzyna Pokorska

Działalność sezonowa wyróżnia się tym, że przedsiębiorcy prowadzą ją wyłącznie przez kilka miesięcy. Najczęściej związana jest z nadejściem konkretnej pory roku, która otwiera drzwi do rozwoju nowej gałęzi biznesu.

Na czym polega biznes sezonowy

Przykłady działalności sezonowej

W wakacje zwiększa się ruch w budkach z lodami i sklepach z pamiątkami, a na plażach trwa sprzedaż kukurydzy. W zimę również nietrudno o inspirację do stworzenia własnej działalności. Święta, karnawał, czy też ferie zimowe powodują, że wypożyczalnie sprzętu narciarskiego czy też biznesy polegające na sprzedaży choinek zyskują nowe życie.

Działalność sezonowa na próbę

Biznes sezonowy
stał się łatwiejszy!

Na początku należy zaznaczyć, że przedsiębiorcy często otwierają działalność sezonową jedynie na próbę. Gdy pomysł na biznes okazuje się nieopłacalny, zamykają go po zakończeniu sezonu. Jeszcze nie tak dawno obowiązkiem przedsiębiorców była rejestracja firmy, zgłoszenie jej do ZUS-u, a czasami także do VAT-u. Ponadto, gdy działalność okazywała się niepowodzeniem i chcieli ją zlikwidować, musieli dokonać wielu formalności z tym związanych.

Jednak od 30 kwietnia 2018 r. sytuacja się zmieniła. W przypadku, gdy biznes na próbę zaczyna przynosić straty, można się z niego wycofać w każdej chwili. Co ważne, nie ciągnie to za sobą konsekwencji w postaci konieczności składania wniosków, czy też opłat dla ZUS-u.

Ulga na start i mały ZUS

Podejmując temat działalności sezonowej warto wspomnieć również o kwestii „ulgi na start” oraz małego ZUS-u. Z tych przywilejów mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w okresie 60 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej.

W związku z tym, według poprzednich przepisów osoby likwidujące swój biznes po kilku miesiącach, przez 5 następnych lat nie mogły płacić niższych składek do ZUS-u, gdyby założyły nową działalność. Aktualnie nie ma takiego ryzyka. Pierwszy nieopłacalny biznes nie oznacza wykluczenia z przywilejów wobec ZUS-u.

Biznes wymagający pozwoleń i koncesji

Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że bez względu na to, czy przedsiębiorcy mają zamiar prowadzić działalność przez kilka miesięcy, czy też dłużej, istnieją sytuacje, gdy muszą uzyskać odpowiednie pozwolenia oraz koncesje. Wówczas, według ustawy Prawo Przedsiębiorców mają oni obowiązek zarejestrować swoją firmę, niezależnie od osiąganego przychodu.

Gdy kończy się sezon i działalność przestaje przynosić zyski, większość przedsiębiorców decyduje się na jej zawieszenie. Robią to, ponieważ zawieszony biznes sprawia, że nie muszą opłacać składek na ubezpieczenie.

Leave a comment

Your email address will not be published.