Samochód w firmie a kontrola urzędu

Katarzyna Pokorska

Koszty związane z użytkowaniem samochodu to jedne z najczęstszych wydatków przedsiębiorców. Dzięki nim wielu właścicieli firm próbuje wpłynąć na zobowiązania podatkowe i zmniejszyć ich wartość. Jednak powinni oni zachować czujność. Jeżeli korzystają z pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych, urząd skarbowy może przeprowadzić u nich kontrolę.

Samochód w firmie a kontrola urzędu.

Samochody firmowe a VAT

Osoby korzystające z samochodów firmowych, które nie oferują prawa do całkowitego rozliczenia VAT zobowiązane są do przedstawienia sposobu, w jaki korzystają z auta. Jeżeli pojazd użytkowany jest jedynie w celach służbowych, przedsiębiorcy maja prawo do tego, aby odliczyć 100% wartości podatku VAT.

Jeżeli natomiast wykorzystują samochód zarówno w ramach prowadzenia biznesu jak i w celach prywatnych, mogą odliczyć tylko 50 % wartości VAT.
Należy jednak w tym miejscu wspomnieć, że odliczanie stuprocentowe wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. W takiej sytuacji przedsiębiorcy powinni:

  • złożyć deklarację VAT 26,
  • prowadzić ewidencję samochodu,
  • wprowadzić reguły dotyczące użytkowania pojazdu.

Kontrola urzędu skarbowego

Przedsiębiorco, kontroluj swoje wydatki!

Jeżeli przedsiębiorcy zdecydowali, że pojazd będzie użytkowany jedynie w ramach działalności gospodarczej i wypełnili powyższe obowiązki, muszą zdawać sobie sprawę z możliwości kontroli. Ważne, aby na bieżąco nadzorować wydatki dotyczące korzystania z samochodu. Urzędnicy mogą skontrolować wszelkie dokumenty księgowe oraz ewidencje przebiegu auta. Kontrolujący mają prawo do przeprowadzenia oględzin pojazdu i oceny jego eksploatacji.

Każda nieprawidłowość może mieć wpływ na decyzję urzędu skarbowego dotyczącą prawa odliczania pełnej wartości VAT. W przypadku uchybień, obowiązkiem przedsiębiorcy może być uzupełnienie pominiętych kosztów. Podatnicy powinni zatem prowadzić dokumentację z należytą starannością oraz pamiętać o dokonaniu niezbędnych formalności.

Leave a comment

Your email address will not be published.